EVENT-grafika_EXODOS1.jpg

EXODOS

FESTIVAL SODOBNIH ODRSKIH UMETNOSTI

1995-2017 

Eden največjih  in najstarejših festivalov sodobnih odrskih umetnosti v Sloveniji in v tem koncu Evrope že od svojih začetkov predstavlja stičišče evropskih in svetovnih kultur, njihovo širjenje in prepletanje. Njegov pobudnik, (so)ustanovitelj in prvi direktor (1994–99) je bil Miran Šušteršič, nasledil ga je Tomaž Toporišič in nato Nataša Zavolovšek.

Organizacijsko ga vodi EXODOS Ljubljana v širokem in tesnem sodelovanju z različnimi neodvisnimi in javnimi kulturnimi institucijami tako iz Slovenije kot iz tujine.

VRHUNCI

1999

Dragan Živadinov & Kozmokinetično gledališče Noordung

2002

Alan Parkinson & Architects of Air

2004

Vjetnamsko nacionalno lutkovno gledališče

2005

Robert Lepage in Ex Machina; Poulična opera,

Mesto luči

2006

Dreamthinkspeak; Ne obračaj se

2010

Labirnit umetnosti,

2011

kurator Jan Fabre; fokus Balkan

2013

postali smo polnoletni (18. edicija festivala) in izvedli enega najboljših festivalov pri nas

kurator Tim Etchels; fokus Azija

2015 

kurator: Jasn Gossens​; fokus Afrika

2017 

fokus globalne koprodukcije, večavtorstvo, brez meja in predsodkov

 

KONCEPT

 

Prva leta ima festival enega, slovenskega kuratorja, kasneje, ko se tesneje sodeluje s Cankarjevim domom, dva. Sledi obdobje, ko program oblikuje mednarodni umetniški odbor – izbere slovenske umetnike, ti pa program dopolnijo z mednarodnimi umetniki po svojem izboru.

 

Leto 2012 prinese, tudi zaradi finančnih težav, pomembni novosti: festival postane bienalni, programsko pa se razdeli na dva dela: osnovnega, ki predstavlja izbrana sodobna evropska dela, kurira vabljeni mednarodno pripoznan kreativec, in dodatnega, fokusiranega na sodobni ples iz različnih regij. 

 

​Po 20 edicijah, leta 2018, festival ni več deležen finančne podpore Ministrstva za kulturo, leta 2019 pa programska sredstva MO Ljubljana ne omogočijo, da bi ga predali mlajši ekipi.

21. Exodos, Festival uprizoritvenih umetnosti, je prestavljen

... v prihodnost.

UMETNIKI IN SKUPINE NA FESTIVALU EXODOS 1994–2017

Jozsef Nagy • Emil Hrvatin • Iztok Kovač & En-Knap • Tanja Zgonc • Betontanc • Gledališče VR • DV8 – Physical Theater • Pesce Crudo • Bert Gstettner & Alexandra Sommerfed • Matjaž Farič • Vera Montero • Francisco Camacho Teiji Furuhaši • Enrique Vargas • Vlado Repnik & Gledališče VR • Saburo Tešigavara • Mehmet Sander • Random Dance Company • Muzeum • Compagnie Maguy Marin • Eimuntas Nekrošius • Marko Peljhan & Projekt Atol • Vito Taufer & SMG • Bambalina Titelles • Pepi Sekulic • Brane Potočan & Fourklor • Marko Mlačnik & PTL • Iztok Kovač & En-Knap • Matjaž Pograjc & SMG  Nigel Charnock • Derevo • Tomaž Štrucl • Ann Papoulis • A.i.E.P – Ariela Vidach • Emil Hrvatin & SMG • Matjaž Farič • Suzana Koncut • Branko Potočan & Fourklor • Matjaž Berger & SMG • Sebastijan Horvat & Klavdija Zupan & Nataša Matjašec • John Jasperse Dance Company • Paulo Ribeiro • Alias • Mitja Vrhovnik Smrekar • Betontanc • Iztok Kovač & En-Knap • Meta Hočevar • Matjaž Pograjc • Nick Upper • Breda Kralj Scena Plastyczna Kul • The Holy Body Tattoo • Tanja Zgonc & PTL • Valentina Čabro • Muzeum & SMG • Matjaž Berger & SMG • Kinkaleri • Lilija Abadijeva & Dramsko gledališče Sliven • Sebastijan Horvat & MGL • Sinja Ožbolt & PTL • Matjaž Farič & PTL • Emio Greco • Tomi Janežič & SMG • Emil Hrvatin Dragan Živadinov & Kozmokinetično gledališče Noordung • Diego de Breia & AGRFT • Sebastijan Horvat & SNG Drama Maribor • Vito Taufer & SMG • Neodanza • Eduard Miler & Prešernovo gledališče Kranj • Matjaž Pograjc & SMG • Ksenija Hribar & PTL • Muzeum & Cankarjev dom • Mali Teater Sofija • Mateja Bučar & Cankarjev dom • Torifune & Butoh-Ša • Matjaž Farič & PTL & Cankarjev dom • Carol Brown Dances • Matej Kejžar & PTL Jan Fabre & Wim Vandekeybus & Ultima Vez • Goran Bogdanovski & SNG Opera in balet Ljubljana & Glej • Wim Vandekeybus & Ultima Vez • Jan Lauwers & Needcompany • Ariela Vidach & Aieprod • Karine Ponties & Moving-art-studio • Matej Kejžar & PTL • Ivica Buljan & Virpi Pahkinen & Comedmedia Stockholm • Christina Ciupke & Sinja Ožbolt & PTL • Nigel Charnock & Helsinki City Theatre Dance Company Emio Greco • Senza Tempo • Matjaž Berger & SMG • Tanja Zgonc & PTL • Christine Gaigg & 2nd Nature Group • Jonathan Burrows & Jan Ritsema • Mateja Bučar • Diego de Brea & Primorsko dramsko gledališče • Mozgo Haz Tarsulas • Tg Stan • Matej Kejžar & PTL • Sanja Neškovic Peršin Alan Parkinson & Architects of Air • Code.Ep • Shadow • Koen Augustijnen & Les Ballets C. de la B • Maja Delak • Diego de Breia & Glej • Matjaž Berger & SMG • P. A. R. T. S. (Lynda Gaudreau, Elizabeth Corbett) • Matej Kejžar & Gregor Luštek & Maska • Emil Hrvatin & Maska • Bojana Cvejic & Jan Ritsema Ivan Talijančic & Wax Factory • Wayne McGregor & Random Dance Company • Denis Marleau & Theatre Ubu • Vicky Featherstone & Paines Plough and Frantic Assembly • Vicky Featherstone & SNG Drama • Red Room & The Bush • Željka Sančanin & Andrej Vučenovic • Nikolina Bujas Pristaš & Pravdan Devlahovic & Bad.co • Goran Sergej Pristaš & Bad.co • Bobo Jelcic & Nataša Rajkovic & Teatar ITD • Boris Groys, Lev Kreft, Bojana Kunst Yamato • P. Brook • M. Benichou •  J. Fabre & Troubleyn • R. Maxwell & New York City Players • M. Laub & Remote Control Production •  J. Dominguez • Vietnamsko nacionalno lutkovno gledališče Lutke na vodi • J. De Pauw • L. Gaudreau & Companie De Brune • D. Kreuh & T. Fius • The Tiger Lillies Robert Lapage & Ex Machina • Ultima Vez • D.A.N.C.E. • Lydia Lunch & Band • Walser & Buljan • Wanted Posse • Mueller & Buljan • Koles & Buljan • ART AND FREEDOM • Rabih Mroue • Forced Entertainment • Mihai Mihalcea & Solitude Project • Gilles Jobin • Razumovska & Liverć • Mark Tompkins & I. D. A. • Daniel Leveille danse William Forsythe • Glasbeniki z Nila • Tristan Sharps & dreamthinkspeak • Louise Lecavalier • Compagnie Marie Chouinard • Dumb Type • Storm & Discipulos do Ritmo • Mark Ravenhill & Paines Plough • Jan Decorte/BLOET vzw & Kaaitheater & Anna Teresa de Kersmaeker Vivien de Muynck & Kovač & Horvat •  Buljan & Robyn Archer & Teropšič • Maja Delak & Mala Kline Dave St. Pierre • Janez Janša •  Bojan Jablanovac • Mette Ingversten • Wayn Troub • Lydia Lunch • Raimond Hodge • Ema Kugler • Ricky Sabro • Sebastijan Horvat • Barbara Novakovič • Mobil Lab •  Handicapt art • Back to Back theater • Cona • Igor Štromajer • Caden Manson, Big art Group USA • Snježana Premuš • The Crew  • Mihajil Mihajlovič Baturin •  Asa Djinna  • Venelin Shurelov Santasangre, Rodrigo García • Lamaison/Coraline Lamaison • Voetvolk/Lisbeth Abattoir Fermé • Linda Molenaar, Compagnia Virgilio Sieni/Virgilio Sieni • Fanny & Alexander/Luigi de Angelis • Forced Entertainment/Tim Etchells • Groundfloor Group/Ferenc Sinkó • Prosxima Dance Company/Maria Coliopoulou • Via Negativa/Marko Mandić • Oktana Dancetheatre/Konstantinos Rigos • Via Negativa/Kristian Al Droubi • Alper Marangoz • Looping project/Marko Milić • Dance Studio Zodijak/Kire Miladinoski • Damaged/Çağlar Yiğitoğullarí • Flota/Matjaž Farič • Milko Lazar • Sezen Tonguz • Volksroom • Humarts Foundation/Ivo Dimchev • Compagnie Krassen Krastev/Krassen Krastev •  DUM/Mateja Bučar • Paul Dunca • Emanat, Ferlin/Matija Ferlin • Gabriela Tudor Foundation/Cosmin Manolescu Kate McIntosh • Miet Warlop • Eva Meyer Keller • Schwalbe • Wathiq Gzar Alameri & Ali Alfatlaw • Public in Private/Clément Layes • Kassys • Nature Theater of Oklahoma • Tim Crouch & Nicole Beutler • Forced Entertainment • Marko Bulc • Duda Pavia • Matthieu Tercieux & Chloe Bonnard • Oliver Frljić • Ant Hampton & Tim Etchells • Sofia Diaz & Vitor Roriz • Eisa Jocson • Daniel Kok • Choy Ka Fai • Sujata Goel • Zan Yamashita • Geumhyung Jung • Akumasnoshirushi • Moe Satt • Kobalt Works/Arco Renz

 

 

Katalogi: 2017, 2015, 2009, 2007

Oglej si MEDIJSKE ODZIVE!