Festival Exodos

O festivalu

FESTIVAL EXODOS  je največji in najstarejši festival sodobnih odrskih umetnosti v Sloveniji in v tem koncu Evrope. Od svojih začetkov v letu 1995 predstavlja prostor za stičišče evropskih in svetovnih kultur, ki prinaša občinstvu novosti in omogoča drugim kulturam, da se predstavijo in promovirajo. Je sinonim za širjenje kulturnih obzorij in prepletanje medkulturnih izkušenj na različne načine.

Koncept festivala se je skozi posamezne edicije spreminjal. Prva leta je koncept festivala izbral en sam slovenski kurator, kasneje pa so nekatere edicije imele tudi po dva kuratorja (Zavod Exodos in Cankarjev dom).

Trinajsta in štirinajsta edicija sta prinesli novost v oblikovanju programa, ki ga je določil mednarodni umetniški odbor, ki je izbral slovenske umetnike, ti pa so v program povabili mednarodne umetnike po svojem izboru.

Od sedemnajste edicije naprej festival poteka vsako drugo leto, prav tako pa je festival ponovno dobil tudi nov koncept, po katerem ima vsaka edicija festivala dva dela. Prvi osnovni del predstavlja izbrana sodobna evropska dela, ki jih izbere prepoznavni evropski umetnik po svojem okusu in kriterijih; 17. edicija Jan Fabre in 18. edicija Tim Etchells. Drugi del pa predstavlja fokus, kjer predstavljamo sodobni ples iz različnih regij; v 17. ediciji je bil fokus na Balkan, v 18. pa na Azijo, za leto 2015 napovedujemo fokus na afriški sodobni ples.

Organizacija

Organizacija festivala Exodos poteka pod vodstvom Zavoda Exodos v sodelovanju z različnimi neodvisnimi in javnimi kulturnimi institucijami in organizacijami iz Slovenije in tujine. Več v referencah.

Vrhunci:

  • 1999: Atraktor: Dragan Živadinov & Kozmokinetično gledališče Noordung
  • 2002: Alan Parkinson & Architects of Air
  • 2004: The Vietnam National Puppetry Theatre
  • 2005: Robert Lepage in Ex Machina; The Busker’s Opera
  • 2005: Mesto luči
  • 2006: Dreamthinkspeak; Don’t Look Back
  • 2010: Labirnit umetnosti, Zavod Exodos je prepoznan in podprt s strani EACEA kot pomembna evropska institucija
  • 2013: postali smo polnoletni (18. edicija festivala) in izvedli enega najboljših festivalov pri nas

Umetniki in skupine, ki smo jih gostili med leti 1994 in 2013:

Jozsef Nagy • Emil Hrvatin • Iztok Kovač & En-Knap • Tanja Zgonc • Betontanc • Gledališče VR • DV8 – Physical Theater • Pesce Crudo • Bert Gstettner & Alexandra Sommerfed • Matjaž Farič • Vera Montero • Francisco Camacho.

15_ADA DJINNIATeiji Furuhaši • Enrique Vargas • Vlado Repnik & Gledališče VR • Saburo Tešigavara • Mehmet Sander • Random Dance Company • Muzeum • Compagnie Maguy Marin • Eimuntas Nekrošius • Marko Peljhan & Projekt Atol • Vito Taufer & Slovensko mladinsko gledališče • Bambalina Titelles • Pepi Sekulic • Brane Potočan & Fourklor • Marko Mlačnik & Plesni teater Ljubljana • Iztok Kovač & En-Knap • Matjaž Pograjc & Slovensko mladinsko gledališče.

15 (195)

Nigel Charnock • Derevo • Tomaž Štrucl • Ann Papoulis • A.i.E.P – Ariela Vidach • Emil Hrvatin & Slovensko mladinsko gledališče • Matjaž Farič • Suzana Ko ncut • Branko Potočan & Fourklor • Matjaž Berger & Slovensko mladinsko gledališče • Sebastijan Horvat & Klavdija Zupan & Nataša Matjašec • John Jasperse Dance Company • Paulo Ribeiro • Alias • Mitja Vrhovnik Smrekar • Betontanc • Iztok Kovač & En-Knap • Meta Hočevar • Matjaž Pograjc • Nick Upper • Breda Kralj.

Scena Plastyczna Kul • The Holy Body Tattoo • Tanja Zgonc & Plesni teater Ljubljana • Valentina Čabro • Muzeum & Slovensko mladinsko gledališče • Matjaž Berger & Slovensko mladinsko gledališče • Kinkaleri • Lilija Abadijeva & Dramsko gledališče Sliven • Sebastijan Horvat & Mestno gledališče ljubljansko • Sinja Ožbolt & Plesni teater Ljubljana • Matjaž Farič & Plesni Teater Ljubljana • Emio Greco • Atraktor: Dragan Živadinov & Slovensko mladinsko gledališče • Tomi Janežič & Slovensko mladinsko gledališče • Emil Hrvatin.

Atraktor: D18 (79)ragan Živadinov & Kozmokinetično gledališče Noordung • Diego de Breia & Agrft • Sebastijan Horvat & SNG Drama Maribor • Vito Taufer & Slovensko mladinsko gledališče • Neodanza • Eduard Miler & Prešernovo gledališče Kranj • Matjaž Pograjc & Slovensko mladinsko gledališče • Ksenija Hribar & Plesni teater Ljubljana • Muzeum & Cankarjev dom • Mali Teater Sofija • Mateja Bučar & Cankarjev dom • Torifune & Butoh-Ša • Matjaž Farič & Plesni teater Ljubljana & Cankarjev dom • Carol Brown Dances • Matej Kejžar & Plesni teater Ljubljana.

Jan Fabre & Wim Vandekeybus & Ultima Vez • Goran Bogdanovski & SNG Opera in balet Ljubljana & Glej • Wim Vandekeybus & Ultima Vez • Jan Lauwers & Needcompany • Ariela Vidach & Aieprod • Karine Ponties & Moving-art-studio • Matej Kejžar & Plesni teater Ljubljana • Ivica Buljan, Virpi PaEXODOS 17, Linda Molenaar: Harfa / Harp, Cankarjev dom, 19.4.2011hkinen & Comedmedia Stockholm • Christina Ciupke, Sinja Ožbolt & Plesni teater Ljubljana • Nigel Charnock & Helsinki City Theatre Dance Company.

Emio Greco • Senza Tempo • Matjaž Berger & Slovensko mladinsko gledališče • Tanja Zgonc & Plesni teater Ljubljana • Christine Gaigg & 2nd Nature Group • Jonathan Burrows & Jan Ritsema • Mateja Bučar • Diego de Brea & Primorsko dramsko gledališče • Mozgo Haz Tarsulas • Tg Stan • Matej Kejžar & Plesni teater Ljubljana • Sanja Neškovic Peršin.

Alan Parkinson & Architects of Air • Code.Ep • Shadow • Koen Augustijnen & Les Ballets C. de la B • Maja Delak • Diego de Breia & Gledališče Glej • Matjaž Berger & Slovensko mladinsko gledališče • P. A. R. T. S. (Lynda Gaudreau, Elizabe15_B2B_smo simonth Corbett) • Matej Kejžar & Gregor Luštek & Maska • Emil Hrvatin & Maska • Bojana Cvejic & Jan Ritsema.

Ivan Talijančic & Wax factory • Wayne McGregor & Random Dance Company • Denis Marleau & Theatre Ubu • Vicky Featherstone & Paines Plough and Frantic Assembly • Vicky Featherstone & SNG Drama • Red Room & The Bush • Željka Sančanin & Andrej Vučenovic • Nikolina Bujas Pristaš & Pravdan Devlahovic & Bad.co • Goran Sergej Pristaš & Bad.co • Bobo Jelcic & Nataša Rajkovic & Teatar ITD • Teoretska refleksija/Teory reflection: Boris Groys, Lev Kreft, Bojana Kunst.

program04

Yamato: Koncert bobnarjev Yamato • P. Brook • M. Benichou: Smrt Krišne •  J. Fabre + Troubleyn: Angel smrti • R. Maxwell in New York City Players: Iščemo bobnarja • M. Laub in Remote Control Production: Projekt H. C. Andersen – Povesti in kostumu •  J. Dominguez: Vsi dobri vohuni so moje starosti • The Vietnam National Puppetry Theatre: Lutke na vodi • J. De Pauw: Vaja • L. Gaudreau in Companie De Brune: Enciklopedija – Dokument 3 • D. Kreuh in T. Fius: H. C. Andresen – Palčica • Koncert skupine The Tiger Lillies.

Robert Lapage in Ex Machina (The Busker’s Opera) • Ultima Vez (dance workshop) • D.A.N.C.E. – audition • Lydia Lunch&Band (Smoke in the Shadows) • Walser/Buljan (Schneewichten after party) • Wanted Posse (Bad Moves) • Mueller/Buljan (Medea Material) • Koles/Buljan (The Day of Murders in the Story of Hamlet) • ART AND FREEDOM – theoretical program • Rabih Mroue (Looking for a Missing Employee) • Forced Entertainment (Quizoola!) • Mihai Mihalcea+Solitude Project (Stars High in Amnesia’s Sky) • Film Programe curated by Georg Schollhammer • Gilles Jobin (Steak House) • Razumovska/Liverć (Dear Elena Sergeevna) • Mark Tompkins in I.D.A. (Song and Dance) • Daniel Leveille danse (Amour, acide et noix).

WaynTraub-09

William Forsythe, Nemčija, Glasbeniki z Nila, Egipt, Tristan Sharps + dreamthinkspeak, Velika Britanija, Louise Lecavalier, Canada, Compagnie Marie Chouinard, Canada,Dumb Type, Japonska, Storm + Discipulos do Ritmo, Nemčija, Brazilija, Mark Ravenhill + Paines Plough, Velika Britanija, Jan Decorte/BLOET vzw + Kaaitheater + Anna Teresa de Kersmaeker, Belgija,
Vivien de Muynck, Belgija, Kovač, Slovenija, Seabastijan Horvat, Slovenija, Buljan, Slovenija, Robyn Archer, Avstralija, Teropšič, Slovenija, Maja Delak&Mala Kline, Slovenija.

Dave St.Pierre, Canada, Janez Janša, Slovenia, Bojan Jablanovac, Slovenia, Mette Ingversten, Denmark, Wayn Troub,Belgium,Lydia Lunch, Usa, Raimond Hodge,Germany, Ema Kugler,Slovenia, Ricky Sabro,Brazilia, Sebastijan Horvat,Slovenia, Barbara Novakovič, Slovenia, Mobil lab workshop, Handicapt art, Back to back theater, Australia, Cona Slovenia, Igor Štromajer Slovenia, Caden Manson, Big art Group USA, Snježana Premuš,Slovenia, The Crew, Belgija, Mihajil Mihajlovič Baturin, Rusija, Asa Djinna, Libanon, Venelin Shurelov.

EXODOS 2007; Janez Janša: FAKE it!, Studio Viba, 30.11.2007

Santasangre, Rodrigo García, Lamaison/Coraline Lamaison,Voetvolk/Lisbeth, Abattoir Fermé, Linda Molenaar, Compagnia Virgilio Sieni/Virgilio Sieni, Fanny & Alexander/Luigi de Angelis, Forced Entertainment/Tim Etchells,  Groundfloor Group/Ferenc Sinkó, Prosxima Dance Company/Maria Coliopoulou,Via Negativa/Marko Mandić, Oktana Dancetheatre/Konstantinos Rigos,Via Negativa/Kristian Al Droubi, Alper Marangoz, Looping project/Marko Milić, Dance Studio Zodijak/Kire Miladinoski, Damaged/Çağlar Yiğitoğullarí, Flota MS/Matjaž Farič, Milko Lazar, Sezen Tonguz, Volksroom, Humarts Foundatio110422_novinarska_Fabre_Ethcells-17n/Ivo Dimchev, Compagnie Krassen Krastev/Krassen Krastev, DUM/Mateja Bučar,Paul Dunca, Emanat, Ferlin/Matija Ferlin, Gabriela Tudor Foundation/Cosmin Manolescu.

Kate McIntosh, Miet Warlop, Eva Meyer Keller, Schwalbe, Wathiq Gzar Alameri & Ali Alfatlaw (Irak),  Public in Private/ Clément Layes , Kassys, Nature Theater of Oklahoma, Tim Crouch and Nicole Beutler, Forced Entertainment, Marko Bulc, Duda Pavia , Matthieu Tercieux and Chloe Bonnard, Oliver Frljić , Ant Hampton in Tim Etchells,  Sofia Diaz in Vitor Roriz, Eisa Jocson; Daniel Kok, (Singapur)Choy Ka Fai;(Singapur),Sujata Goel;(India)Zan Yamashita;(Japan), Geumhyung Jung(Korea),Akumasnoshirushi;(Japan),Moe Satt,Kobalt Works/Arco Renz.